top of page

Kilka słów o Zamku Książąt Pomorskich, czyli PIERWSZY WPIS NA BLOGU #sytobrunch!

Ogromnie się cieszę, że nareszcie uruchamiam BLOGA! Od dawna, limit znaków na Instagramie, sprawiał, że czułam się ograniczona, ponieważ, mam zbyt wiele do napisania, jeśli chodzi o projekt #sytobrunch.


Wielkimi krokami zbliża się brunch na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Moje brunchowi marzenie za chwilę ujrzy światło dziennie! Jestem ogromnie podekscytowana!


Jeżeli chcecie wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu 15.05.2022r, to wystarczy, że napiszcie do mnie wiadomość z prośbą o szczegóły.

Wiadomość można wysyłać po przez


Jednak zanim pojawi się relacja z tego wydarzenia, chciałam bliżyć historię i aktualną działalność Zamku, a jest w czym wybierać!


Od początku!Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest najstarszą i najbardziej okazałą historyczną siedzibą władców z rodu Gryfitów, który panował na Pomorzu miedzy XIII a połową XVII stulecia. Gryfici byli dynastią książęcą słowiańskiego pochodzenia, która wykształciła się we wczesnym średniowieczu

i panowała przez ponad 500 lat nad ziemiami na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, zwanymi Księstwem Pomorskim. Obejmowało ono tereny po dwóch stronach Odry, od Bardo na zachodzie do Lęborka na wschodzie. Za założyciela rodu uważa się Warcisława I, wzmiankowanego w źródłach historycznych w 1124 r.


Zdjęcie: Wieża Dzwonów - materiały promocyjne Zamku


Największy rozkwit księstwa przypada na ostatnie sto lat jego istnienia (czasy panowania książąt Bogusława X, Jana Fryderyka, Barnima XI i Filipa II). Ostatnim panującym Gryfitą był Bogusław XIV, zmarły bezpotomnie w 1637 r. Po jego śmierci na mocy traktatu westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią, ziemie Księstwa Pomorskiego zostały podzielone pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. W 1720 r. weszły w skład królestwa Prus, a następnie, do 1945 r., były częścią Niemiec. W wyniku II wojny światowej wschodnia część ziem z dawną stolicą księstwa Gryfitów – Szczecinem znalazła się w granicach Polski. Obecnie historyczne ziemie Księstwa Pomorskiego znajdują się w dwóch państwach – w Polsce i w Niemczech.


Zdjęcie: Widok na Zamek z drona - materiały promocyjne Zamku


Obecnie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to jedna z największych instytucji kultury Szczecina o ponadregionalnym znaczeniu, realizująca szeroki program upowszechniania kultury w Szczecinie i województwie. Zamek przygotowuje i organizuje koncerty, przedstawienia teatralne i kabaretowe, wystawy, projekcje filmowe, konferencje oraz spotkania naukowe i popularnonaukowe, w tym dotyczące upowszechniania wiedzy o dziejach Pomorza Zachodniego.


Stałymi propozycjami są m.in.: Wiosenne Koncerty Gitarowe, liczne imprezy w ramach Zamkowego Lata Artystycznego, w tym plenerowe widowiska historyczno-artystyczne, takie jak Noc Kupały – tradycyjne obchody przesilenia letniego czy Święto Gryfa.


W strukturze Zamku funkcjonuje również:

- Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film - wspierający produkcje filmowe związane z województwem zachodniopomorskim.


Jeżeli sami chcielibyście rozwijać się w obszarze filmowym, to pod tym linkiem znajdziecie wszystkie informacje dot. projektu oraz naboru LINK


- Kino Zamek promujące ambitne filmy polskie i europejskie. Latem organizowane są Zamkowe Noce Filmowe – czyli cykl projekcji filmowych pod chmurką na dziedzińcu.


W maju powraca cykl najlepszych filmów Almodovara lub pozycja, na którą sama się skuszę, czyli „Fucking Bornholm” w reż. Anny Kazejak

Opis i bilety LINK


Zdjęcie: pakt filmu "Fucking Bornholm" - materiały promocyjne Zamku


- Teatr „Piwnica przy Krypcie”, najmniejsza w Szczecinie scena zawodowa.


Osobiście polecam rewelacyjny spektakl „Burmistrz” w reż. Waldemar Patlewicz, Wykonanie Adam Dzieciniak. Godzinny monogram z bardzo aktualnym tekstami, dobrym humorem i ciekawymi refleksjami. Polecam pójść, szczególnieszczególnie że zostały tylko dwa terminy do końca maja!

BIilety i pełny opis LINKZdjęcie: plakat spektaklu "Burmistrz"- materiały promocyjne Zamku


- W Zamku organizowane są wystawy najwybitniejszych twórców oraz wyjątkowych kolekcji z kraju i zagranicy, m.in. prezentacje malarstwa polskiego i europejskiego, wystawy sztuki dawnej i współczesnej, wystawy fotograficzne i historyczne.

Aktualne wystawy na maj 2022 LINK


- Wieża Dzwonów - najwyższa z zamkowych wież, na którą aby wejść należy dokonać ponad 200 schodów, jednak widok z góry wynagradza podjęty trud. Na górze można z bliska podziwiać znajdujący się dzwonów maryjny z 1524 r.

Bilety i wszystkie informacje LINKZdjęcie: widok z Wieży Dzwonów - materiały promocyjne Zamku


Jednym z najbardziej rozpoznawanych elementów szczecińskiego Zamku jest wyjątkowy, barokowy zegar pochodzący z 1693 r. Zegar przedstawia zielonego maszkarona, który porusza oczami zgodnie z ruchem dużej wskazówki godzinowej. W ustach ma cyfrę pokazującą dzień miesiąca. Znajdujący się powyżej błazen wybija lewą ręką godziny, a prawą kwadranse, kłapiący przy tym szczęką i przewracający oczami. Ozdobiona gryfami dolna tarcza nie ma skali tak jak dzisiejsze tarcze z minutami. Zamkowy zegar demonstruje nawet aktualną fazę księżyca.Zdjęcie: Zegar - materiały promocyjne Zamku


Zamek czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00-18:00. W Zamku mieści się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT), gdzie dostępne są pamiątki z Zamku i ze Szczecina.


Jeżeli chcecie być częścią wybranych przez siebie wydarzeń, spektakli czy filmów, wystarczy zadzwonić do obsługi kas zamkowych lub po prostu wejść na stronę internetową Zamku i wykupić bilet online (na wydarzenia płatne). Link do strony: https://zamek.szczecin.pl


Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00 – 18.00. Dodatkowo kasa jest również czynna do czasu rozpoczęcia spektakli teatralnych, koncertów, spotkań i wykładów oraz seansów filmowych.

Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6.00 - 23.00.


Odsyłam do profili Zamku w mediach społecznościowych:

Link do biletów: https://bilety.zamek.szczecin.pl/MSI/mvc/pl

FB: https://www.facebook.com/zamek.szczecin

Instagram: https://www.instagram.com/zamekszczecin/

Twitter: https://twitter.com/szczecinzamek


Źródła:

Strona internetowa https://zamek.szczecin.pl/rys-historyczny/

Materiały promocyjne Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

留言


bottom of page